-
PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
10% SLEVA s kódem BLUEGRASS! Platí na všechny akustické kytary, ukulele a příslušenství značek Henry’s a Dunlop, včetně zlevněných. Nakupujte zde.
Otevírací doba během květnových svátků: 1. 5. – prodejna Praha: otevřeno, Uherské Hradiště: zavřeno.
8. 5. obě prodejny zavřeno. Více info zde.
- label.home
- Blog
- Zvuk
- JAK SPRÁVNĚ NAZVUČIT - 4. ČÁST: BICÍ
JAK SPRÁVNĚ NAZVUČIT - 4. ČÁST: BICÍ
Bicí
Bicí fungují v kapele jako základní stavební kámen rytmu a tempa a neméně důležitý je také jejich zvuk. Zvukové nastavení ostatních nástrojů se v podstatě točí kolem nich. Akustické bubny jsou samy o sobě hlasité a zvukařům dokážou na čele vytvořit vrásky, zvlášť v malých prostorech. Zkusíme vymyslet, jak se se zvukem bicích poprat tak, aby zvukařovo čelo zůstalo jako po faceliftu.
Zvučit nebo nezvučit?
Jak už jsme zmínili, akustické bicí mají z podstaty své konstrukce jasně danou hlasitost a jejich zvuk je možné upravit maximálně laděním, použitím gelových tlumítek nebo kroužků. Těmito prostředky lze přizpůsobit ovšem jen charakter zvuku, ne jeho hlasitost.
Akustické bicí zvučíme pomocí speciálních mikrofonů, ale například na pódiu malého klubu stačí přizvučit basový buben, druhým mikrofonem případně virbl.
Jak zkrotit přílišnou hlasitost
Chcete-li mít jistotu, že se váš koncert nezvrtne v bubenickou one man show a že bicí nepřehlučí ostatní nástroje, zvažte variantu elektronické soupravy. Současné modely jsou vybavené kvalitní elektronikou a zvukově jsou od akustických bicích téměř k nerozeznání. Klasické korpusy bubnů zde nahrazují pady, které mohou mít gumový nebo síťkový povrch, přičemž oba slibují téměř neslyšný dopad paliček, což oceníte třeba při cvičení doma. Mozkem a generátorem zvuku elektronické soupravy je modul, prostřednictvím kterého se přiřazuje jednotlivým padům patřičný zvuk. Standardní technickou výbavou modulu bývá různě široká nabídka továrních presetů, s jejichž využitím může vaše souprava znít jako nejslavnější modely bicích sad předních světových značek. V závislosti na technické vyspělosti zařízení pak můžete zvuk dále upravovat použitím efektů, vytvářet a ukládat vlastní presety nebo využívat výukové programy apod.
Přednosti elektronických bicích jsou vedle širokých zvukových možností také kompaktní rozměry, kterým dáte plusové body zejména během cestování, ale především zmíněná možnost kontroly jejich hlasitosti v podstatě od 0 dB.
Zvuk bicích pod palcem
Zvuk, který si na modulu nastavíte, dostanete do mixu zvukaře linkovým výstupem. Sluchátkový výstup můžete použít pro vlastní monitoring, v jiném případě si zvuk bicích můžete nechat poslat spolu s ostatními nástroji do stage monitoru.
Další variantou ozvučení elektronických bicích je vlastní kombo. Komba pro bicí jsou v porovnání s kytarovými nebo basovými aparáty schopná reprodukovat širší frekvenční spektrum zvuku a vyniknout tak může každý element bicí soupravy od činelů po basový buben.


Autor článku Music City
V Music City víme, že výběr hudebního nástroje či zvukové techniky není nic jednoduchého, snažíme se vám proto výběr usnadnit celou řadou tématických článků a zajímavých témat.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Mohlo by vás také zajímat
Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?