- Vánoce
- PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
Naše prodejny jsou v listopadu otevřeny i v sobotu! Praha 10-16h, Uherské Hradiště 9-12h. Více ZDE.
- label.home
- Blog
- Zkušebna
- JAK ZAŘÍDIT ZKUŠEBNU - 2. ČÁST: NAHRÁVÁNÍ
JAK ZAŘÍDIT ZKUŠEBNU - 2. ČÁST: NAHRÁVÁNÍ
V minulém díle seriálu u zkušebnách jste se dozvěděli, jak má taková správně zařízená zkušebna vypadat a čeho se držet, nebo naopak vyvarovat, aby se vám v ní dobře hrálo a tvořilo, zkrátka hudebně existovalo. A pokud jste postupovali podle našeho návodu, stojíte právě ve zkušebně s dobrou akustikou, vybavené od péáčka po špunty do uší, kde nic nebrání tomu, aby vaše hudební fantazie dostala reálnou podobu. Dobrý zvuk a příjemné prostředí se v ideálním případě projeví i na četnosti hudebních nápadů. A pokud na svém ctěném krku nechcete nosit hlavu jak pátrací balon, je více než doporučeno některé z takových nápadů zaznamenat. Učinit tak můžete buď za účelem jejich pozdějšího zpracování, nebo rovnou pořízení solidní demo nahrávky.
Nahrávání dokáže být disciplína komplikovaná jak mysl šestnáctileté dorostenkyně a vyžaduje patřičné znalosti. Nejjednodušší možný způsob pořízení alespoň orientační nahrávky je pomocí mobilního telefonu, nebo ručního rekordéru, o kterých jsme psali zde. Nesrovnatelně kvalitnějších výsledků se bezesporu dopracujete s použitím počítače vybaveného DAW softwarem a zvukové karty. V závislosti na technických parametrech zvukové karty máte prostřednictvím takového systému možnost nahrát všechny nástroje včetně jednotlivých elementů bicích odděleně a následně s pořízenými stopami pracovat v DAW ve svém počítači. Uživatelsky a většinou i finančně méně náročnějším úkolem je však pořízení nahrávky s použitím vícestopých rekordérů.
Vícestopé rekordéry nejenže skvěle poslouží jako sofistikovaná záznamová zařízení, většina z nich může také suplovat funkci mixážního pultu ve zkušebně, ale i při zvučení vašich koncertů. Taková zařízení, jak už jejich označení napovídá, disponují více kanály a mohou současně nahrávat několik stop najednou. Pořízený záznam pak ukládají nejčastěji na SD kartu, nebo libovolné USB uložiště. V závislosti na značce a modelu použitého rekordéru pak na něm můžete jednotlivé stopy editovat, upravovat jejich zvuk pomocí ekvalizéru nebo ho nejrůzněji efektovat. Důmyslnější zařízení pak umožňují i pokročilejší procesy jako je mixing a mastering. Takové multritrackové rekordéry více či méně zastupují funkci nejen nahrávacího zařízení a mixážního pultu, ale i zvukové karty nebo DAW ve vašem počítači. Jako názorný příklad podobného víceúčelového dělníka může posloužit Soundcraft Ui24R. Jedná se o speciální digitální mixážní pult určený pro zabudování do racku, který zároveň může sloužit jako audiorozhraní pro simultánní multikanálový záznam nebo jako stagebox. Co však dělá zařízení výjimečným, je možnost jeho ovládání prostřednictvím WiFi a internetového prohlížeče ve vašem telefonu, tabletu či počítači. V praxi si tak svůj zvuk může upravit každý člen kapely pomocí mobilu v kapse, a to v reálném čase během zkoušek, koncertů nebo nahrávání.
Nejeden muzikant, ať už v partě nebo sám, čas od času vyráží tužit tvůrčího ducha na nejrůznější chaty, nebo si svůj nástroj vozí na prázdniny či dovolené a tvoří zkrátka kde se dá. I v takových terénních podmínkách můžete své hudební nápady zaznamenávat v poměrně solidní kvalitě, abyste je měli po návratu připravené k další práci ve zkušebně. Postačí vám k tomu chytrý telefon nebo tablet vybavený patřičnou aplikací potřebnou k nahrávání a například USB zvuková karta GO:MIXER značky Roland. Vznikne tak nahrávací set na pohled kapesních rozměrů, ovšem velikých možností. Prostřednictvím osmi vstupů GO:MIXERu můžete totiž současně nahrávat kytaru nebo basu, vokál či klávesy. K tomu všemu si můžete navíc přimíchat vzorek bicích z mp3 přehrávače, který k zařízení připojíte pomocí linkového vstupu. Stejně dobře vám pro tyto účely poslouží také Yamaha SC01 nebo SC02, oproti GO:MIXERu disponují totiž možností napájení dvěma tužkovými bateriemi a vy si tak s nimi můžete dopřát hudební dýchánek třeba i v lese. Veškerý výstupní signál se k vašim uším dostává prostřednictvím sluchátek. S použitím těchto miniaturních zařízení si tak s partou můžete střihnout a nahrát váš výletní session, aniž byste jinak přítomným hlukem vyvolali konflikt se sousedskou hlídkou vámi obývané dědiny.
Ať už váš kapelní arsenál obsahuje kteroukoliv ze zmíněných hudebních pomůcek, vždy s na ni můžete spolehnout jako na víceúčelového parťáka při nahrávání, ozvučení zkušebny či koncertu, nebo při výletnickém jamování.
Autor článku Music City
V Music City víme, že výběr hudebního nástroje či zvukové techniky není nic jednoduchého, snažíme se vám proto výběr usnadnit celou řadou tématických článků a zajímavých témat.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Mohlo by vás také zajímat
Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?