- Vánoce
- PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
Naše prodejny jsou v listopadu otevřeny i v sobotu! Praha 10-16h, Uherské Hradiště 9-12h. Více ZDE.
- label.home
- Blog
- Studio
- PODCAST SPECIÁL - 3. ČÁST: JAK VYBRAT SLUCHÁTKA
PODCAST SPECIÁL - 3. ČÁST: JAK VYBRAT SLUCHÁTKA
Sluchátka jsou v dnešní době již takovou samozřejmostí, že je má doma pravděpodobně každý z nás, a to i ve více kusech. S největší pravděpodobností vlastníte drátová nebo bezdrátová sluchátka pro běžný poslech, která používáte ke svému telefonu, tabletu nebo počítači. Jakmile se ale člověk začne věnovat nahrávání, hudební produkci nebo kvalitnímu poslechu, zjistí, že jeho sluchátka nemusí být pro daný účel ideální. Je proto dobré se v jednotlivých typech zorientovat. Dnes se podíváme na sluchátka, která najdou uplatnění u nahrávání a ve studiu.
Uzavřená sluchátka
Uzavřená sluchátka jsou nejrozšířenější pro své univerzální využití a nejnižší pořizovací cenu. Díky uzavřené konstrukci izolují zvuk okolí, nabízejí nejintimnější poslech a také zabraňují tomu, aby zvuk ze sluchátek byl zachycen mikrofonem. To je důležité například při nahrávání vokálů do hudebního podkladu.
Na druhou stranu, pokud používáte sluchátka delší dobu v kuse, může se vám poměrně rychle unavit sluch a díky tomu může být poslech nekonkrétní. Také mohou způsobit nepříjemný pocit z takzvaného „utlumení“. Uzavřená sluchátka se proto doporučuje používat v krátkých intervalech s pravidelnými pauzami, případně střídat je se sluchátky s polootevřenou/otevřenou konstrukcí.
Polootevřená / Otevřená sluchátka
Sluchátka s polootevřenou nebo otevřenou konstrukcí jsou ideální na dlouhý a přirozený poslech. Člověk je může používat dlouhé hodiny a pracovat s pocitem, že mezi ním a okolím není žádná zvuková zábrana. To však může zkomplikovat kritický poslech, protože díky propustnosti zvuku se vám u monitoringu může zamíchat i něco z okolního ruchu, aniž byste si to uvědomili. Tento typ sluchátek proto doporučujeme používat v co nejtišším prostředí a zároveň ne při nahrávání s mikrofonem, protože mikrofon může zachytit zvuk vycházející ze sluchátek (například metronom u nástroje nebo hudební podklad u zpěvu). Oproti uzavřeným sluchátkům mají méně intimní poslech, a proto občas vyžadují vyšší hlasitost výstupu.
Závěrem
Při výběru sluchátek je důležité si určit, na co chceme daná sluchátka používat. Ideální je mít v arzenálu oba dva typy sluchátek a podle situace je používat. Pokud chceme nahrávat zpěvy nebo nástroje mikrofonem, je vhodné zvolit uzavřená sluchátka a často si dělat pauzy. Pro podcasty či monitoring využijeme spíše polootevřená a otevřená sluchátka.
Autor článku Maroš Zembjak
Zvukovou technikou se zabývám léta, ať už s muzikanty ve studiu, tak i v terénu při tvorbě videa. V době, kdy jsem pracoval na prodejně audio vybavení a měl možnost vyzkoušet všechny špičkové kousky do studia nebo pro audiofilní poslech, jsem zjistil jedno - neexistuje ideální řešení, pouze správný nástroj pro zdokonalení procesu.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Mohlo by vás také zajímat
Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?