-
PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
10% SLEVA s kódem BLUEGRASS! Sleva se vztahuje na veškeré zboží od značek Henry’s a Dunlop v kategorii akustické kytary, ukulele a příslušenství k těmto nástrojům (včetně již zlevněných). Nakupujte ZDE.
- label.home
- Blog
- Studio
- PODCAST SPECIÁL - 2. ČÁST: JAK VYBRAT ZVUKOVOU KARTU
PODCAST SPECIÁL - 2. ČÁST: JAK VYBRAT ZVUKOVOU KARTU
Zvukové rozhraní (často nesprávně označováno jako “zvuková karta”) je zařízení, které slouží pro převod analogového signálu na digitální signál, se kterým dokáže dále pracovat počítač nebo mobilní zařízení. Zjednodušeně řečeno, “zvukovka” slouží k tomu, abychom mohli nahrávat zvuk do počítače pomocí mikrofonů nebo nástrojů, jako je třeba elektrická kytara.
Mnoho lidi se ptá, proč by si měli pořídit zvukové rozhraní, když mají vestavěnou zvukovou kartu přímo v notebooku nebo základní desce počítače. I když v dnešní době je výstup z těchto zvukovek značně lepší než v minulosti, chybí jim výkonnější předzesilovač, XLR nebo podobné vstupy, a samozřejmě často trpí na nežádoucí bzučení způsobené komponenty počítače.
Jak tedy zvolit správnou zvukovou kartu? Faktorů je hodně a každý z nich má různou prioritu, podle toho, za jakým účelem budete zvukovku využívat. My se dnes podíváme na ty základní, které vám mohou posloužit jako odrazový můstek ke správnému výběru.
1. Konektivita
Nejrozšířenější jsou zvukové karty s USB 2.0 nebo vyšším – jsou kompatibilní s většinou počítačů a notebooků a propojují se běžným USB kabelem (USB typu B, MicroUSB, USB typu C), které jsou dostupné a levné v případě, že vám nevyhovuje kabel v balení. Pokud chcete používat zvukovové rozhraní s mobilním zařízením (mobilní telefon, tablet), ujistěte se, že je daná zvukovka kompatibitlní s vaším systémem (iOS, Android). Na trhu jsou také karty s rozhraním PCI/PCIe pro klasická PC, nebo s rozhraním Thunderbolt, která využijí majitelé počítačů značky Apple.
2. Vstupy a výstupy
Počet vstupů a jejich konektory pokládá většina uživatelů za nejdůležitější faktor – a v mnoha případech mají pravdu. Než začnete vybírat konkrétní rozhraní, zkuste se sami sebe zeptat, kolik nástrojů nebo mikrofonů budete v reálném čase nahrávat najednou. Pro většinu uživatelů doporučujeme zvukovou kartu se dvěma XLR/ 6.3mm vstupy a dvěma výstupy. To vám umožní zapojit zároveň třeba mikrofon a elektrickou kytaru nebo dva mikrofony. To samé platí u výstupů – určitě byste měli mít výstup jak na sluchátka, tak i na studiové monitory. Pokud plánujete nahrávat bicí, zvažte zvukové rozhraní s minimálně čtyřmi XLR vstupy a více. Rozhraní vyšších kategorií disponují také optickým vstupem pro externí předzesilovač, čímž můžete kartu rozšířit o další vstupy (příklady zde nebo zde). Mnoho muzikantů pak také ocení MIDI vstup a výstup, který slouží na propojení s dalším nástrojem využívajícím stejné rozhraní, jako třeba klávesy nebo elektronické bicí, slouží ale také k připojení starších MIDI zařízení bez USB, jako např. syntezátorů, nebo zvukových modulů.
3. Softwarová výbava
Žádná zvuková karta se neobejde bez nahrávacího softwaru (DAW). Proto se velká část uživatelů rozhoduje nejen pro určitou značku, ale i pro zvukové rozhraní, které má v balení nahrávací program, ve kterém budou chtít pracovat. Zde je to spíše o osobní preferenci. Nicméně, někteří výrobci dávají k dispozici kromě nahrávacího softwaru také bohaté balíky pluginů – například na simulaci kytarových aparátů nebo na virtuální nástroje jako jsou klávesy, perkuse nebo smyčce. Pokud nemáte žádnou zkušenost s nahráváním, doporučujeme pro začátek zvolit program CUBASE LE nebo ABLETON LIVE LITE.
Doporučujeme:


Autor článku Maroš Zembjak
Zvukovou technikou se zabývám léta, ať už s muzikanty ve studiu, tak i v terénu při tvorbě videa. V době, kdy jsem pracoval na prodejně audio vybavení a měl možnost vyzkoušet všechny špičkové kousky do studia nebo pro audiofilní poslech, jsem zjistil jedno - neexistuje ideální řešení, pouze správný nástroj pro zdokonalení procesu.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Mohlo by vás také zajímat
Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?