- Vánoce
- PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
Naše prodejny jsou v listopadu otevřeny i v sobotu! Praha 10-16h, Uherské Hradiště 9-12h. Více ZDE.
- label.home
- Blog
- Studio
- JAK SE PŘIPRAVIT DO STUDIA
JAK SE PŘIPRAVIT DO STUDIA
Každý muzikant či kapela chce svoji hudební činnost zaznamenat. Po amatérských nahrávkách ve studiu může přijít na přednes téma nahrávacího studia. Jaké si ale vybrat, když jich existuje celá řada? Využít můžeme služeb profi studia se špičkovým vybavením nebo semiprofi studia stavějící na kvalitních mikrofonech, předzesilovačích a převodnících. Existují také ale malá domácí studia s jednodušším vybavením, která pro některé účely mohou stačit.
Jak vybrat nahrávací studio
Až na malé výjimky má každé nahrávací studio již nějaké reference a pověst. Na webových stránkách studia se dozvíte o minulých projektech studia, preferovaném stylu hudby a o producentovi, který ve studiu přímo pracuje nebo s ním spolupracuje. Producent může být v jedné osobě zvukový inženýr i technik, případně může s inženýrem spolupracovat Na internetu se jistě také dočtete, jakým vybavením studio disponuje. Některá studia nabízejí k zapůjčení bicí soupravy, kytary nebo aparáty. Některá studia mají vlastní videoprezentaci, ve které vám studio představí. Sdělí vám informace o jejich systému práce a preferovaných postupech.
Cena
Pokud si už nějaké studio vyberete, je důležité ho kontaktovat a domluvit se, jak bude nahrávaní probíhat. Mezi základní body dohody je odhadovaný čas nahrávání a orientační cena výsledné nahrávky. Zpravidla se vyjedná určitá hodinová sazba. U nejlevnějších studií začíná tato sazbav řádustovek korun za hodinu, profesionální studia si často účtují i tisíce korun za hodinu. Pokud je kapela dobře připravena, mohou se podklady natočit i za dva dny (10 skladeb). Poté přijde na řadu mix a mastering. S výrobní cenou výsledné nahrávky se začínající kapela může vejít mezi 10 000 - 20 000 Kč. V prestižních nahrávacích studiích se ale cena vyšplhá mnohem výše.
Příprava
Nejdůležitější je připravenost interpreta před cestou do studia. Natáhněte nové struny, na bubny nové blány, kupte si novou sadu paliček a nezapomeňte na trsátka. Na zkoušce se domluvte na aranžích a skladby dobře natrénujte. Zmapujte si, v jakých místech bude hrát který nástroj. Pamatujte, že nahrávku pak budete prezentovat i live a měla by proto znít podobně jako na vystoupení. Posluchač to jistě ocení. Přípravou ušetříte čas ve studiu a tím i peníze. Když už jsme ve studiu, měla by zde vládnout pohodová atmosféra. I odpočinek je důležitý. Dobře se na nahrávání vyspěte a v průběhu nahrávání, když zrovna nejste na řadě, relaxujte. Některá studia nabízí pro tyto účely určené relaxační zóny.
Některá studia umožňují nahrávat celou kapelu dohromady ve stopách. Již ve studiu tak víte, jak bude nahrávka znít. Lze potom opravovat dané stopy. Většinou se nahrávají dané nástroje postupně. Ze zkoušky již víte, co chcete přesně nahrát. Některé kapely skládají přímo ve studiu a konzultují svoje aranže s producentem. Tyto kapely stráví ve studiu zpravidla více času. Někdy lze ušetřit čas tím, že si některé party nahrajeme doma a do studia přineseme již hotový podklad. Ve studiu pak dotočíme již pouze bicí nebo zpěvy, které vyžadují ideální studiové podmínky. Vhodné je v tomto případě předem se studiem prokonzultovat, v jakém programu pracují a jaký formát požadují.
Mix, mastering
Většina studií umí zpracovat i mix a master. Existují ale i specializovaná studia, která se zaměřují jen na mastering. Jednoduše řečeno, v jednom studiu natočíte vše potřebné a v masteringovém studiu se nahrávka dokončí. Master bychom měli poslechnout na různých sluchátkách a bednách. Někdo preferuje poslech v autě. Nahrávka by měla všude znít ze všech zdrojů dobře, dokonce i na reproduktorech mobilního telefonu. V dnešní době se hudba nejvíce poslouchá právě na nich.
Výroba CD
Pokud už držíme v rukou výslednou nahrávku, je důležité si zjistit informace o firmě, která CD vyrábí. Zajímá nás především formát potřebný k výrobě. Většina studií vám poskytne s masteringem i jedno hotové základní CD, ze kterého je možno nechat vyrobit další. Případně můžete obdržet tzv. obraz disku (image soubor), který následně zašlete do výrobny. Nezapomeňte také zhotovit graficky atraktivní obal. Ten se většinou posílá do výrobny CD v pdf (ideálně v křivkách - pro možný zásah a editaci).
Některé kapely a interpreti dnes dokonce preferují nabízet své „CD“ na USB flash disku.
Mp3
Jsou to zkomprimované soubory, většinou vytvořené z původních souboru wav. Možností je také exportovat soubor rovnou jako Mp3 formát. Mp3 mají různou kvalitu. Nejlepší možná kvalita je 320 kbps.
Závěrem
Mějme na mysli, že nahrávka bude zaznamenána a zůstane ve své podobě i pro další generace. Volba studia je proto důležitý krok také pro budoucí spokojenost muzikantů. Jaký typ nahrávání zvolíte je jen na vás. Důkladně si promyslete, co vše ve studiu chcete dělat, co si připravíte na zkoušce nebo jak bude znít demosnímek od vás při poslechu z domácího studia. Ve všech studiích jsou zvukaři ochotni vám dobře poradit a kontrolovat průběh nahrávání. Některé aranže mohou být už tak ohrané, že se ztrácí objektivita jejich použití. Od toho je zde producent, který vám dokáže poradit. V dnešní době kapely nepoužívají jen vlastní nástroje, ale i podehrávky (nahrané další nástroje a pouštěné z přehrávacího zařízení) a samply. Ideální je se se studiem domluvit, zda by vám záznam vyexportovali v podobě, která bude použitelná i při živém vystoupení.
Autor článku Oldřich Rokyta
Mezi mé největší záliby patří nahrávání. Je to nejen koníček, ale také součást mé obživy. Baví mne experimentovat se zvukem v rámci postprodukce i při samotném nahrávání. Zvukovou inspiraci hledám u producentů ze zahraničí. Dalším velkým koníčkem je hra na různé hudební nástroje. V kapele hraji na elektrickou kytaru. V poslední době jsem si utvořil velmi kladný vztah k bicí soupravě. Baskytara je také součástí mého vybavení. Mezi moje nejoblíbenější kapely patří Guns n´ Roses, Metallica, Queen, Beatles, Pearl Jam, Red Hot Chili Peppers, Faith No More, Foo Fighters a další. Můj nejlepší hudební zážitek bylo vystoupení kapely Guns n´ Roses.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?