JAK CHRÁNIT SLUCH

Zvuk je nádherná fyzikální veličina. Jedná se o vlnění, které vydává jeden zdroj a druhý ho dokáže přijímat a zpracovat ve formě zvukového vjemu. Každý zvuk má vlastní charakteristiku, frekvenční rozsah, barvu a sílu. Hlasitost zvuku je závislá také na frekvenci. Některé frekvence i přes velké zesílení vůbec neslyšíme, zatímco jiné mohou být pro lidské ucho až nepříjemné.

Pamatujme, že sluch máme na celý život, a je proto třeba dbát na jeho hygienu. Nejen, že bychom měli používat přípravky na udržení čistoty sluchových cest, ale také bychom se měli snažit nevystavovat sluchové ústrojí silnému a nadměrnému hluku. Na některých pracovních pozicích je již tak velký, že je zapotřebí si sluch chránit. Ve velkých výrobních halách s řadou hlučných strojů zaměstnanci povinně nosí hluchátka nebo špunty do uší. Nejinak je tomu v hudebním průmyslu. I zde nastávají situace, kdy by si hudebník, případně i posluchač, měl ve svém zájmu sluch chránit. K tomuto účelu slouží řada praktických pomůcek.

Hluchátka

Hluchátka, neboli chrániče sluchu, připomínají náhlavní sluchátka s mušlemi na uši. Mají velký přítlak, aby se nežádoucí silný zvuk k uším nedostal a byl příjemně tlumený. Svou konstrukcí se hodí do většiny hlučných prostředí. Bubeník si nemusí nic vkládat do uší, což je výhoda, protože někomu to může být nepříjemné. Jednoduše si je nasadí na hlavu a může hrát. Pokud používáte in-eary, můžete je s hluchátkyzkombinovat, abyste si nemuseli pouštět zvuk do odposlechu příliš hlasitě. Pro řadu muzikantů jsou výhodou větší rozměry hluchátek, které slibují větší mechanickou odolnost a minimalizují riziko jejich ztráty.

Dětský sluch je třeba chránit ještě pečlivěji než sluch dospělého člověka. Chrániče sluchu jsou proto k dostání také v dětském provedení a v dětským očím lahodících barvách. Nejmenší posluchači mohou mít pomůcku pověšenou volně na gumičce, větší děti již mají konstrukci totožnou s variantou pro dospělé, pouze ve zmenšené formě. Pokud vaši potomci začínají hrát na hlučnější hudební nástroj nebo je poprvé vezmete na hlučnější koncert, hluchátka by u toho neměla chybět.

Špunty do uší (filtry)

Špunty do uší fungují na obdobném principu jako hluchátka, ale mají navíc tu výhodu, že zpravidla rovnoměrně potlačují celé frekvenční pásmo. Hluchátka tlumí nerovnoměrně, takže se může stát, že nějaké frekvence budou výraznější než jiné. Filtry lze vybírat podle požadované úrovně tlumení. Špunty se jednoduše vkládají do uší a uživatele nijak neomezují. Jejich použití je navíc opravdu diskrétní, pro vnější okolí jsou takřka neviditelné. Jistě se již leckterému návštěvníkovi koncertu stalo, že jeho oblíbená kapela hrála příliš nahlas, což mohlo zkazit celý zážitek. S touto pomůckou tento problém odpadá a lze si naplno užít každý tón, a to i na akci, kde je zapotřebí, aby byl zvuk opravdu hlasitý a pokryl celé publikum (velké haly, festivaly atd.). Špunty do uší jsou skvělými pomocníky také ve zkušebně, po zkoušce už vám nikdy nebude pískat v uších.

 

Závěrem

Je potřeba si uvědomit, že pokud se sluch poškodí, je to nevratné. Nedoslýchavost a různá pískání a šumění v uších mohou být velmi nepříjemné. Své by o tom mohli vyprávět především dříve narození muzikanti, nimž se na kvalitě sluchu podepsal nespočet absolvovaných hlasitých zkoušek a koncertů. Buďme tedy na sebe i své nejbližší opatrní, abychom nemuseli v 60 letech nosit naslouchátko. Ochranné pomůcky nejsou drahé a v budoucnu jejich nošení jistě zpětně doceníte.