JAK VYBRAT TRSÁTKA

Oranžová trsátka

Jak vybrat trsátko

Trsátko je pomyslným mostem mezi hráčem a jeho nástrojem. Mnozí důležitost trsátka opomíjejí. Jedná se však o nejlevnější věc kytarové výbavy, která může pomoci změnit či zlepšit váš tón, techniku nebo feel. Po mnoho staletí se pro výrobu trsátek používalo dřevo nebo kámen. Kolem roku 1800 se začala využívat také želvovina. Kvůli ochraně ohrožených živočišných druhů byla ale v roce 1973 výroba trsátek z tohoto materiálu zakázána. Nyní se k tomuto účelu používá celá řada materiálů, trsátka mají nejrůznější tvary i tloušťky. Všechny zmíněné parametry mají značný vliv na zvuk a pocit ze hry a správně vybrané trsátko se pozitivně podílí na technice hraní i pohodlí hráče. Někomu může trvat roky, než si najde to své. Důležité je vyzkoušet různé typy, nějaký čas s nimi hrát a selektivně vybírat, co vám nejvíce vyhovuje.

Tloušťka trsátka

Pravděpodobně nejdůležitějším parametrem při výběru trsátka je jeho tloušťka. Vybírat můžete z mnoha typů, které lze rozdělit do několika kategorií. Každá je vhodnější pro určitý styl hry, ale nemusí to platit bezvýhradně, záleží na preferencích konkrétního hráče.

Trsátka o tloušťce <0,45 mm (extra light)

Takto tenká trsátka se nejvíce používají při hraní rytmických doprovodů na akustickou kytaru, které je tak mnohem pohodlnější, trsátko je více poddajné, zvuk nástroje více výškový. Nevýhodou je zvuk při tření trsátka o struny, který je poměrně výrazný.

Trsátka o tloušťce 0,45–0,69 mm (light)

Nejvhodnější trsátka pro hru na akustickou kytaru. V porovnání s těmi nejtenčími získáte o něco větší hlasitost a důraz.

Trsátka o tloušťce 0,70–0,84 mm (medium)

Nejuniverzálnější ze všech tvrdostí. Při doprovodné hře možná nebude jejich použití tak komfortní jako u tenčích trsátek, ale pro kombinaci sólové a rytmické hry je tato varianta ideální. Trsátka z kategorie medium jsou vhodná pro sólovou hru na akustické kytary – jednotlivé tóny jsou mnohem výraznější než u extra light a light tvrdostí. Zvukově mají pravděpodobně nejvyrovnanější porci středů, basů a výšek.

Trsátka o tloušťce 0,85–1,2 mm (heavy)

Trsátka této tloušťky se nejvíce používají pro hraní na elektrickou kytaru, jsou méně flexibilní a neprodukují nežádoucí pazvuky. Jednotlivé tóny při sólové hře jsou skvěle výrazné a prolezou tak lépe celou kapelou. Při použití tvrdých trsátek získáte také odvážnější attack a nástroj bude mít výraznější basy.

Trsátka o tloušťce >1,20 mm (extra heavy)

Takto tvrdá trsátka se používají především v jazzu a metalu, nejčastěji při hraní na elektrickou kytaru. Jsou ideální volbou pro sólovou hru.

 

Směs různých trsátek Dunlop

Materiál trsátka

Dalším důležitým parametrem je materiál, z něhož je trsátko vyrobeno. Spolu s tloušťkou ovlivňuje to, jaký budete mít pocit ze hry. Nejběžnějším materiálem je nylon a cellluloid, dále pak acetal, jehož variace jsou známy jako delrin, tortex nebo ultem (ultem má nejblíže k původní želvovině). Méně běžné a dnes dražší materiály pro výrobu trsátek jsou dřevo, ocel, kůže, bronz nebo různé druhy přírodních kamenů. Někteří hráči dokonce používají obyčejnou minci. Z každého materiálu budete mít při hraní odlišný pocit. Různé materiály a různé tloušťky ovlivní, jak se budou trsátka chovat v prstech, nakolik budou ohebná a jaký budou mít v důsledku vliv na zvuk nástroje.

Povrch trsátka

Mnoho výrobců upravuje povrchy trsátek tak, aby z prstů neklouzala a hra s nimi byla co nejvíce pohodlná. Může se jednat o různé zdrsnění plochy nebo otvory rozličných tvarů. Pokud se někomu při hraní hodně potí ruce, jistě ocení trsátko s protiskluzovým povrchem.

Tvar a velikost

To, jaká velikost trsátka je pro vás ta pravá, záleží především na velikosti vašich rukou, stylu hry a osobních preferencích. Menší a silnější trsátka (například tvar JAZZ III) jsou nejvíce používána kytaristy, kteří vyžadují precizní zvuk při hraní sól, a preferují je také jazzmani. Větší nebo běžná trsátka jsou vhodná spíše pro doprovodnou a rytmickou hru. Všechny velikosti trsátek se vyrábí ve variaci s kulatou nebo ostrou špičkou. Ostřejší špičky zajistí výrazný attack, více výšek a jsou nejvhodnější pro hraní sól. Kulaté špičky mají attack méně výrazný, mají měkčí zvuk a většinou se používají pro rytmické hraní.

Závěr

Doufám, že vám tento článek alespoň trochu pomohl zorientovat se. Při hledání ideálního trsátka je nejvhodnější vyzkoušet co nejvíce různých tlouštěk, materiálů a tvarů, postupně vyřazovat typy, které vám nevyhovují, až zůstanou jen ty, které sednou nejlépe. Také myslete na to, že každý styl hraní potřebuje něco jiného. Pro hře na akustiku určitě budete potřebovat tenčí, ohebnější trsátka než pro metalová sóla a rockové doprovody. Pořídit je můžete jednotlivě i v balení, kde bude mix vhodný pro akustickou nebo elektrickou kytaru. Trsátka jsou běžně to nejlevnější, co si pro hraní můžete pořídit, a stojí za to s nimi experimentovat. Mohou totiž vaši techniku hry, tón i komfort při hře opravdu výrazně zlepšit.