JAK VYBRAT OVERDRIVE EFEKT

V dnešní době je na trhu nezměrné množství overdrive pedálů. I když se na první pohled může zdát, že se jedná o desítky různých typů, většinou se jde o rozličné modifikace nebo úpravy klasických obvodů, které během let různí výrobci vymysleli a přivedli na trh. První aparáty kreslily až při opravdu velké hlasitosti, proto vznikly první overdrive pedály, které zesilovače pomohly vybudit již při nižší hlasitosti.        

Overdrive pedály bývají v signálovém řetězci zpravidla umístěny před zesilovačem, typicky za ladičkou a kvákadlem. Používají se buď s čistým (lehce zkresleným) kanálem zesilovače pro větší drive a sustain, nebo jako dokrmení již zkresleného kanálu pro agresivnější, průrazný zvuk, typický pro metal a hard-rock. Riffy jsou tak mnohem hutnější, jednotlivé tóny mají delší sustain.

 

Nejznámější pedály

Koncem 70. let  přišla firma Ibanez na trh s ikonickým pedálem Ibanez Tube Screamer. Nejznámější varianty jsou nyní TS-808 a TS-9, který přišel na trh později a má více výšek. Oba pedály zvýrazňují vyšší středové frekvence a také přidají trochu komprese. Díky tomu se kytara krásně prosadí v mixu kapely. Velmi známý kytarista Stevie Ray Vaughan používal tube screamer s čistým kanálem Fender zesilovačů. Pedál používal pro zkreslení při nižší hlasitosti.

  Čelní pohled na IBANEZ TS9 TUBE SCREAMER  

U metalových hráčů je oblíbeným pedálem Tube Screamer,  který používají s již zkresleným zvukem. Na trhu je dostupné velké množství variací na tento pedál. Nabízejí například rozšířené nastavení korekcí a rozsahu gainu, nebo více transparentní odezvu ve středech.

Dalším velmi známým pedálem je Klon Centaur. Ten model přišel na trh mezi lety 1994 - 2000, kdy bylo vyrobeno pouze 8 000 kusů. Dnes jsou původní pedály vzácné a drahé sběratelské kousky. Obvod byl ale řadou výrobců kopírován. I dnes si tak můžeme pořídit kvalitní klony tohoto skvělého pedálu, které mají podobně jako Tube Screamer celou řadu variací nebo vylepšení. Jedná se například o MXR Sugar Drive, Way Huge Conspiracy Theory, J. Rocket Archer nebo Wampler Tumnus.

Klon je na rozdíl od Tube Screameru mnohem více transparentní. To znamená, že do signálu přidává pouze gain a neovlivňuje příliš basy, středy, ani výšky. Používá se především jako gain boost. Ovladač tremble lze podle potřeby pouze lehce zvýraznit výškové frekvence, což se může hodit pro sólovou hru. Klon také více reaguje na dynamiku hry a zvuk je otevřenější.

  Přední strana efektu DUNLOP MXR SUGAR DRIVE MINI  

Další klasikou, kterou si oblíbilo mnoho muzikantů z celého světa, je Boss BD-2 Blues Driver. Ze všech již zmíněných pedálů se jedná o nejdostupnější model. Nabízí širší rozpětí gainu a použít lze buď jako boost pro sólo nebo jako lehčí / střední samostatné zkreslení s čistým kanálem zesilovače. Skvěle se prosadí v kapele při hraní doprovodů nebo riffů. Na trhu je také vylepšená verze BD-2w, která je vyráběna v Japonsku, s ještě lepším obvodem a prémiovými komponenty

  Čelní pohled na efekt BOSS BD-2 BLUES DRIVER  

Jaký overdrive pedál koupit?

Každý typ obvodu má svůj specifický charakter. Pedály se také chovají trochu jinak s různými zesilovači. Rozhodně je dobré vše v klidu vyzkoušet a ideálně vedle sebe porovnat. Jestliže preferujete spíše blues a podobné žánry, rozhodně doporučujeme zkusit Klon nebo Blues Driver. Tube Screameru má více zvýrazněné vyšší středy, což nemusí být pro každého ideální. Co naopak bude fungovat skvěle je spojení zkresleného kanálu a Tube Screameru, díky kterému bude zvuk víc agresivní, s větším sustainem.  Na trhu je celá řada dalších overdrive pedálů a různých variací. Každý hráč vnímá zvuk jinak a výběr je proto velmi subjektivní. Vše je potřeba vyzkoušet a nebát se s pedály experimentovat. Časem sami zjistíte, co vám vyhovuje nejvíce.