JAK VYBRAT OBAL NA KYTARU

Ukulele v obalu Gator

Obal na kytaru

Nejdůležitější funkcí obalu je ochrana drahocenného nástroje při přepravě. Pokud jej budete přenášet či skladovat jen tak, dojde dříve nebo později k jeho poškrábání. To v lepším případě, v horším může nešťastně spadnout a utrpět tak mnohem vážnější újmu, třeba zlomení hlavy. Oprava pak může stát mnohem víc než kvalitní obal. Otázkou je, jaký je pro vás a vaši kytaru nejvhodnější.

 

Typy obalů

Gig bag (měkké pouzdro)

Pokud s kytarou často cestujete veřejnou dopravou nebo ji budete jen přenášet, gig bag je ideální volba. Ochrání kytaru před deštěm, poškrábáním a menšími nárazy. Vyrábí se v různých variantách podle velikosti a typu nástroje (pro klasickou kytaru všech velikostí, dreadnought, elektrickou kytaru, ukulele atd.). Nejlevnější gig bagy mají základní polstrování a jednoduchou kapsu na příslušenství, dražší pak silnější polstrování, pohodlnější popruhy na záda a množství kapes na vše potřebné. Díky tomu můžete cestovat na zkoušky jen s jedním zavazadlem.

RITTER RGP5-E NBK

Hard case (tvrdé pouzdro)

Pouzdra se většinou vyrábí z překližky potažené koženkou. Pokud máte drahý nástroj, jezdíte koncertovat a vozíte vše v úložném prostoru dodávky, investice do takového pouzdra se určitě vyplatí. Chrání totiž kytaru před silnými nárazy, pády a vydrží i jiné hrubé zacházení. Velkou výhodou také je, že nástroj chrání před vlhkostí, v kombinaci se zvlhčovačem na   100 %.

GATOR GWE-LPS Black

Flight case (tvrdé pouzdro)

Flight casy se vyrábí z pevných tvrzených plastů. Obvykle jsou mnohem těžší a dražší než klasický hard case, ale to je daň za účinnější ochranu. Pokud chcete kytaru chránit nadstandardně a také například často cestujete letadlem, neváhejte. Zejména u drahého nástroje není rozumné riskovat jeho poškození.

V Music City jsou na objednání dostupné tyto modely.

Tvrdé pouzdro

 

Kritéria výběru

Vejde se?

Tvrdá pouzdra se vyrábí podle tvaru kytar, například pro les pauly, stratocastery, dreadnoughty, jumba. Obal kupujte vždy tak, aby tvaru kytary přesně odpovídal, nejlépe uděláte, pokud vezmete svůj nástroj na prodejnu a na místě vyzkoušíte, jak mu vybraný obal sedí. Důležité je, aby kytara neměla v kufru příliš vůle, a to jak do stran, tak na výšku. Víko kufru také nesmí tlačit na hmatník. Vše by zkrátka mělo být perfektní.

Kvalita

Při výběru rozhodně nešetřete. V případě, že nemá obal náležité polstrování, víko kufru špatně doléhá, při zatlačení příliš pruží, některé klipsy se otevírají až moc snadno, poohlédněte se po lepším. Jedná se o dlouhodobou investici – oprava zlomené hlavy nebo poškozeného laku kytary bude určitě dražší než kvalitní obal.

 

Materiál

Kufry vyrobené z tvrzeného plastu mají obvykle nižší váhu než překližkové a lépe nástroj ochrání, jsou ale dražší. Povrch kufru může být také potažený koženkou, tweedem nebo kůží. Klipsy jsou vyrobené z kovu. Uvnitř by mělo být solidní měkké polstrování.

Úložný prostor

Nejvíce úložného prostoru mají gig bagy, ale za cenu menší ochrany. Tvrdé obaly nabízejí většinou jen menší úložný prostor v místě pod nebo vedle krku nástroje.

Detail kytarového obalu

Závěrem

Výběr konkrétního obalu je samozřejmě na vás. Důležité je zohlednit, jak budete s nástrojem cestovat, zda s ním bude manipulovat někdo jiný a kolik budete potřebovat úložného prostoru pro příslušenství. Myslete na to, že některé nástroje jsou záležitostí na celý život, a pokud takový máte, zaslouží si kvalitní ochranu a péči.