- Vánoce
- PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
Naše prodejny jsou v listopadu otevřeny i v sobotu! Praha 10-16h, Uherské Hradiště 9-12h. Více ZDE.
- label.home
- Blog
- Jak vybrat
- JAK VYBRAT KOMPRESOR
JAK VYBRAT KOMPRESOR
Kytarového kompresoru se kytaristé často bojí nebo neví, jak ho používat. Přitom může být velmi užitečnou pomůckou, která pomůže vylepšit nebo rozjasnit zvuk. Díky kompresoru můžete také získat delší sustain, a to i při nízkém zkreslení.
Co kompresor dělá a jak funguje?
Velmi jednoduše řečeno, kompresor upravuje dynamiku zvuku, a to tím způsobem, že jednotlivé tóny, které jsou při hraní akordů nebo melodií hůře slyšet, zvýrazní, a ty které jsou příliš nahlas, lehce stáhne. Výsledkem je mnohem vyrovnanější kytarový tón. Jak již bylo zmíněno, zvuk také získá delší sustain. Co tedy kompresor přesně dělá? Tento efekt hráč při hraní zpravidla více cítí než slyší. Pokud používáte delay, je okamžitě slyšet opakování zvuku podle nastavených parametrů. Při použití overdrive nebo fuzz ihned zaznamenáte nárůst gainu nebo šumu. Kompresor je efekt, který zvuk spíše lehce dynamicky upravuje, než aby ho přímo nějakým způsobem ovlivnil nebo měnil. Pro někoho, kdo se s tímto efektem nikdy nesetkal, tak může být efekt absolutně nepostřehnutelný.
Typický kytarový kompresor má standardně toto základní ovládání:
- volume – nastavuje výstupní hlasitost efektu. Doporučeno je nastavit ho tak, aby byla hlasitost stejná, jako když je efekt vypnutý.
- sustain – ovládá míru komprese. Při vytočení doprava mají tóny delší sustain, je ale třeba počítat i s vyšším šumem.
- attack – upravuje rychlost kompresoru- tedy to, jak rychle bude reagovat na vaši hru. Při nastavení kolem devíti hodin je attack pomalejší a zvuk více přirozený.
- tone – přidává do signálu více výškových frekvencí. Doporučeno je doladit ho podle typu zesilovače a kytary.
- blend – používá se pro nastavení poměru mezi původním a upraveným signálem.
Kytarové kompresory lze podle typu obvodu rozdělit do několika kategorií:
- optické – pro úpravu vstupního signálu používají LED diodu. Čím silnější signál prochází, tím je jas diody vyšší a zvuk má více komprese.
- FET – mají ve svém obvodu FET tranzistor, který emuluje vakuum lamp v zesilovači. Jsou poměrně rychlé a zvuk příliš nezabarví.
- VCA – jedná se o jeden z nejvíce univerzálních kompresorů. Tento typ obvodu lze nalézt například u velmi známého kompresoru Boss CS-3.
Proč si pořídit kompresor?
Kompresor najde uplatnění u většiny kytaristů, a to nejen mezi hráči country, kde můžete slyšet opravdu výrazný zvuk se spoustou komprese. Klíčový je především parametr blend, který umožňuje nastavit poměr mezi původním a upraveným signálem. Někteří kytaristé efekt téměř nevypínají a používají ho jako tzv. „always on“ krabičku, která pomáhá vylepšit přirozenou dynamiku hry, dorovná některé méně hlasité tóny a tón se jeví jako bohatší a plnější.
Kam kompresor umístit v signálovém řetězci?
Podobně jako u každého jiného kytarového efektu se pro experimentování nekladou meze. Nejvhodnější je však umístit tento efekt na první místo v signálovém řetězci nebo hned za kvákadlo. Alternativně lze kompresor dát na pozici až za kreslící krabičky, ale zde se může stát, že bude vše více šumět.
Jaký kompresor koupit?
Výběr kompresoru záleží především na vás a nelze na sto procent říci, který model bude nejlepší. Jde především o to, že každý kytarista používá jiný zesilovač, nástroj a krabičky. Stejný model kompresoru bude reagovat s každou výbavou unikátně. Musíte si proto efekt vyzkoušet se svým pedalboardem a zesilovačem. Určitě otestujte různé značky. Pokud se vám bude zvuk líbit, je to ten pravý.
Populární a často používané kompresory
Jeden z nejpoužívanějších kompresorů je Boss CS-3. Tento efekt je velmi tichý, nešumí a je vyroben z kvalitních komponentů. Dalším populárním modelem je MXR M291 Dyna Comp Mini. Jedná se o zmenšenou verzi legendárního Dyna Compu, vylepšenou o přepínač attack s jednoduchým nastavením outputu pro celkovou hlasitost a senzitivity pro míru komprese. Velmi oblíbený je také butikový kompresor Wampler Ego s bohatými možnostmi nastavení, včetně parametru blend, který nabízí prémiovou kvalitu a skvělý zvuk.
Autor článku Pavel Kvapil
Jmenuji se Pavel Kvapil. Nejvíce mě baví objevovat různé variace zvuků za pomocí kytarových efektů. Hraji na Gibson SG Standard a Fender American Deluxe Stratocaster. Používám jednokanálové zesilovače, ala JCM 800. Různé úrovně zkreslení získávám pomocí volume potenciometru a overdrive krabiček. Mezi mé nejoblíbenější kapely/hudebníky patří Toto, John Mayer, Joe Bonamassa, Big Wreck nebo třeba Opeth.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Mohlo by vás také zajímat
29. 4. 2021
JAK VYBRAT DELAY EFEKT
Delay je jeden z nejznámějších efektů vůbec, nechybí ve sbírce prakticky žádného kytaristy.
Číst dál »1. 4. 2021
JAK VYBRAT DISTORTION EFEKT
Pokud chcete mít stále stejný zvuk na různých zesilovačích, distortion efekt je správná volba.
Číst dál »11. 4. 2021
JAK VYBRAT FUZZ EFEKT
Fuzz efekty patří mezi nejpopulárnější a proslavil je legendární Jimi Hendrix.
Číst dál »24. 3. 2021
JAK VYBRAT OVERDRIVE EFEKT
Overdrive efektů je na trhu celá řada, představíme vám ty nejslavnější.
Číst dál »Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?