-
PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
- label.home
- Blog
- Jak vybrat
- JAK VYBRAT ELEKTRICKOU BASKYTARU
JAK VYBRAT ELEKTRICKOU BASKYTARU
Jak vybrat elektrickou baskytaru?
Baskytara je v moderní muzice důležitý nástroj. Může být jedním z vašich prvních... I když mnoho výrobců nabízí do začátků slušné baskytary, jejich hardware a elektronika nebývají příliš kvalitní. Pokud to s hraním myslíte vážně, rozhodně doporučuji trochu zainvestovat. Koupíte tak nástroj z lepších materiálů a nebudete muset za rok nebo dva pokukovat po lepším.
Moderní elektrické baskytary byly vynalezeny Leo Fenderem a na trhu se objevily začátkem roku 1950. Velmi rychle se staly standardem v country, rocku a dále samozřejmě v soulu, funku, blues atd. Elektrická baskytara byla mnohem pohodlnější a snáz se převážela než klasický kontrabas.
Na co se při výběru baskytary zaměřit?
- Velikost nástroje: Baskytary se vyrábí s různou délkou menzury. Ve všech polohách by se vám mělo dobře hrát, při hraní je důležitý komfort.
- Stabilita ladění: S tak silnými strunami jako u baskytary by stabilita ladění neměla dělat problémy, ale je dobré na nástroj chvíli hrát a ověřit si to osobně.
- Výška strun: Na basu, která má struny příliš vysoko, se nebude hrát pohodlně. Struny by měly být v takové výšce, aby nedrnčely o pražce.
- Elektronika: Při testování zkuste otočit všechny potenciometry a polohy přepínače snímačů. Pokud uslyšíte praskání, není elektronika v nejlepší kondici a do budoucna bude potřeba vyčistit nebo vyměnit některou z jejích částí.
- Pražce: Pražce by u nového nástroje neměly nést známky opotřebení nebo oxidace. Důležité je, aby byly všechny stejně zarovnané. To lze jednoduše ověřit. Na každé struně zkuste zahrát všechny tóny od prvního do posledního pražce. Každý tón by měl znít stejně dobře a mít podobný sustain. U nového nástroje pražce také nesmí vylézat.
- Tvar a šířka krku: Krky mají různé šířky a profily. Vyzkoušejte několik nástrojů a vyberte si ten, na který se vám bude hrát nejpohodlněji.
Čtyři, pět, nebo šest strun?
Baskytary mají standardně čtyři struny (standardní ladění E-A-D-G), ale většina výrobců nabízí také varianty s více strunami. Takové nástroje mají širší paletu tónů a zvukových možností. Osobně je ale nedoporučuji začátečníkům, pro které mohou být matoucí. Nemusíte se bát, na čtyřstrunku lze zahrát všechno. Pětistrunné baskytary pak najdou své uplatnění zejména v moderní metalové muzice a jsou vhodné pro každého, kdo uplatní hutné basové B. Experti a jazzmani se můžou zase najít v šesti strunách, ale díky velmi širokým krkům se na takové nástroje hůře hraje. Standardně jsou laděny B-E-A-D-G-C.
Pražcová a bezpražcová baskytara
Baskytary s pražci jsou vidět téměř v každé kapele. Na hmatníku se lépe orientuje a hraní je jaksi standardní. Bezpražcové baskytary mají jiný, teplejší a táhlý zvuk podobný kontrabasu. Tóny si musíte sami najít, což vyžaduje hodně cviku.
Pasivní vs. aktivní snímače
Pasivní snímače mají plný, dynamický zvuk. Pro někoho může být nevýhodou omezená možnost úpravy zvuku. Aktivní snímače jsou více perkusivní a čistší. Většinou jsou doplněny o aktivní elektroniku, díky které můžete upravovat zvukové parametry. Jen je potřeba jednou za čas vyměnit 9V baterii, kterou je elektronika napájena.
Jak vybrat správnou velikost?
Baskytary se standardní menzurou mají poměrně dlouhé krky. Dospělí hráči a starší děti by měli vybírat z nabídky modelů s krátkou menzurou, ale vždy je ideální nástroj zkusit, protože každý člověk je jiný. Pro ty nejmladší baskytaristy jsou v nabídce také nástroje se zmenšeným tělem.
Příslušenství
Při nákupu nástroje musíte myslet i na příslušenství. Společně si projděme to nejdůležitější.
- Zesilovač: Pro elektrickou baskytaru absolutní nutnost, bez které si nezahrajete. Komba nebo zesilovače se vyrábí v různých velikostech a cenových kategoriích, od mini kombíček na doma po velké a hlasité bedny.
- Nástrojový kabel: Slouží k propojení nástroje a komba. Při koupi je důležité dbát na kvalitu.
- Sluchátka: Jsou ideálním pomocníkem, pokud rádi cvičíte v noci a máte netolerantní sousedy.
- Ladička: Esenciální věc, která nesmí chybět ve výbavě žádného muzikanta.
- Trsátko: Někteří baskytaristé je preferují, jiní zatracují. Rozhodnutí je na vás.
- Náhradní struny: Nikdy nevíte, jestli náhodou nějaká struna nepraskne… Je určitě dobré být na takovou situaci připraven.
- Kufr nebo gigbag: Obal zajistí jednak ochranu nástroje, jednak pohodlný transport.
- Popruh
Doufám, že vám tento článek pomůže vybrat ten nejlepší nástroj. Ideálně porovnejte několik různých kousků. Pokud už máte vybraný určitý tvar a velikost, dejte především na pocit ze hry a nebojte se při nákupu na cokoliv zeptat.


Autor článku Pavel Kvapil
Jmenuji se Pavel Kvapil. Nejvíce mě baví objevovat různé variace zvuků za pomocí kytarových efektů. Hraji na Gibson SG Standard a Fender American Deluxe Stratocaster. Používám jednokanálové zesilovače, ala JCM 800. Různé úrovně zkreslení získávám pomocí volume potenciometru a overdrive krabiček. Mezi mé nejoblíbenější kapely/hudebníky patří Toto, John Mayer, Joe Bonamassa, Big Wreck nebo třeba Opeth.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Mohlo by vás také zajímat
Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?