- Vánoce
- PRO ZAČÁTEČNÍKY
-
KYTARY
-
KLÁVESY
-
BICÍ
-
DJ
Vybrané značky
Další značky -
ZVUK A SVĚTLA
Vybrané značky
Další značky -
KLASIKA
Vybrané značky
Další značky -
Lifestyle
Vybrané značky
Další značky -
Slevy a Akce
Naše prodejny jsou v listopadu otevřeny i v sobotu! Praha 10-16h, Uherské Hradiště 9-12h. Více ZDE.
- label.home
- Blog
- Bicí
- JAK VYBRAT BUBENICKÉ PALIČKY
JAK VYBRAT BUBENICKÉ PALIČKY
Paličky jsou nedílnou součástí každé bicí soupravy, bubeník s jejich pomocí dokáže celou soupravu rozeznít. Paličky se ale používají i na jiné perkusní nástroje. Existuje mnoho typů paliček, které se vyrábí v různé tloušťce, hmotnosti a velikosti. Významnou roli hraje také použitý materiál. Pro děti se vyrábí paličky speciální, které jsou zpravidla tenčí, lehčí a menší.
Hikor je velmi tvrdé dřevo. V překladu do češtiny se jedná o dřevo ořešáku pekanového. Vyrábí se v provedeních od nejlehčích 7A až po nejtěžší 2B. K dostání jsou modely signované nebo určené pro rock či jazz. Řada bubeníků si právě tento materiál oblíbila především v souvislosti s dlouhou životností paliček.
Habrové dřevo je ve srovnání s hikorem méně tvrdé. Paličky jsou lehčí, ale zároveň se více lámou. Jejich životnost je proto obvykle kratší a obecně jsou vhodnější především pro bubeníky, kteří nevynakládají do úderů takovou sílu. Hraní s menší razancí může životnost paliček výrazně prodloužit.
Na výběr jsou i paličky, které nejsou vyrobené ani z hikoru ani z habru. Mohou pocházet například z exotických dřevin, dubu nebo javoru.
Výroba paliček
Výroba paliček probíhá obvykle na soustruhu. Z dřevěného hranolu se paličky vybrousí. Hranoly mívají už předem určitou hmotnost. Někteří výrobci dokonce váží hranoly před samotnou výrobou, aby se docílilo totožné hmotnosti obou paliček v páru. Jiní výrobci sází na zvážení do páru až po finální výrobě.
Palička
Konstrukce paličky se skládá z rukojeti a hlavičky. Rukojeť bývá zpravidla konstruovaná tak, aby se dobře držela. Vzhledem k tomu, že má každý bubeník jinak velkou ruku a používá jiný způsob držení, mají rukojeti rozdílnou tloušťku. Povrchová úprava může být obohacena o pogumování, které zamezí vyklouznutí paličky z ruky. Hlavička je zpravidla dřevěná, někdy se ale používá plastový návlek z nylonu.
Jak držet paličky
Při bubnování je stěžejní styl uchopení paliček, od kterého se odvíjí výsledný zvuk úderu. Způsob držení paliček si každý bubeník osvojí dle rad svého učitele. Někteří samouci mají specifickou techniku držení. Je nepsaným pravidlem, že čím silnější a těžší palička je, tím je i rána masivnější a buben lépe rozezní. Hra se silnými paličkami je ale fyzicky náročnější. K samotnému úderu není potřeba vyvinout takovou sílu, náročnější je především nápřah.
Každý učitel hry na bubny má osvojený určitý způsob držení paliček. Podle stylu úchopu se držení rozděluje na francouzské, německé, americké a tradiční.
Francouzské držení Palička se drží tak, že prsty obejmou paličku a palec směřuje ve směru paličky. Ruka je otočená palcem nahoru. Při tomto držení máme lepší kontrolu paličky pomocí prstů, ale úder je hrán menší silou. |
Německé držení Tento úchop je podobný francouzskému držení. Rozdíl je v tom, že ruka je stočena palcem k úrovni ostatních prstů. Lze tedy dosáhnout větší razance, ale kontrola prsty je mírně omezena. |
Americké držení Je podobné německému držení. Ukazovák je natažen a ukazuje ve směru paličky. Tento styl patří mezi nejpohodlnější způsoby držení. |
Tradiční držení Tuto techniku, kdy jsou paličky uchopeny zespodu, nejvíce využívají jazzoví bubeníci. Takto je obtížnější hraní rychlejším způsobem a údery do činelů také nejsou snadné. Přes tyto nevýhody je toto držení oblíbené, protože je pohodlné, a lze využít většího švihu zápěstí. Kontrola na snare při osvojení tradiční techniky bývá |
Když začínáte se hrou na bicí
Pokud začínáte vy nebo vaše děti bubnovat, je důležité osvojit si správné držení paliček a správný sed hned na začátku. Špatné návyky se totiž odbourávají jen velmi obtížně. Zapomenout byste neměli také na hluchátka. Pokud je dítě hodně malé, vyplatí se pořídit mu malé dětské paličky. Konstrukce je stejná, jen jsou menší a lehčí. Pro dítě bývá zajímavé také jejich barevné provedení, které ho může k hraní dále motivovat.
Na bicí či perkuse lze hrát i dalšími nástroji, mezi které patří metličky či špejle. Ty jsou určené především pro tišší hraní a dodávají nástroji specifický zvuk. Rukojeť metliček je obdobná jako u klasických bubenických paliček, ale místo hlavičky se nachází roztřepený materiál, většinou z nylonu. Špejle mají rukojeť, ze které vedou špejle. Existují také speciální paličky určené pro hru na tympány a perkuse.
Pro paličky je dobré vlastnit pouzdro, kde se nachází i náhradní paličky. Pokud palička není vybavena protiskluzovým materiálem, lze využít speciální pásku a rukojeť omotat. Tato páska nese označení Grip Tape neboli omotávka na paličku. Většinou se liší barevným provedením. Vyrábí se jako lněná páska, která velmi dobře schne. Pokud máte problémy s tvorbou puchýřů, oceníte bubenické rukavice. Při použití techniky držení pomocí prstů jsou vhodné spíše rukavice bezprstové. Bezprstové i prstové rukavice jsou ve většině případů vyrobené z kůže, u prstové verze je ukazovák a palec zespodu pogumovaný. Palička má tímto menší tendenci vyklouznout.
Závěrem
Paleta paliček je opravdu široká. Pokud si nevíte rady, jaké paličky jsou pro vás vhodné, můžete výběr konzultovat s odborníky. Ideální je si paličky předem v obchodě vyzkoušet. Zjistíte, jak vám sedí do ruky a zda jejich hmotnost a velikost vyhovuje. Začínající bubeník určitě vyzkouší různé paličky, a nakonec si oblíbí jeden typ a většinou i značku. U tohoto modelu pak může vydržet třeba i celý život.
Autor článku Oldřich Rokyta
Mezi mé největší záliby patří nahrávání. Je to nejen koníček, ale také součást mé obživy. Baví mne experimentovat se zvukem v rámci postprodukce i při samotném nahrávání. Zvukovou inspiraci hledám u producentů ze zahraničí. Dalším velkým koníčkem je hra na různé hudební nástroje. V kapele hraji na elektrickou kytaru. V poslední době jsem si utvořil velmi kladný vztah k bicí soupravě. Baskytara je také součástí mého vybavení. Mezi moje nejoblíbenější kapely patří Guns n´ Roses, Metallica, Queen, Beatles, Pearl Jam, Red Hot Chili Peppers, Faith No More, Foo Fighters a další. Můj nejlepší hudební zážitek bylo vystoupení kapely Guns n´ Roses.
Připomínky k článkům můžete psát na blog@music-city.cz
Máme zboží zabalit?
Máme zboží zabalit nebo si ho přejete nejdříve vyzkoušet?