JAK SE STARAT O BICÍ SOUPRAVU

Bicí souprava s vámi jistě zažila nejeden náročný koncert a neodpočine si ani ve zkušebně. Existuje řada pomůcek, jak zachovat vlastnosti bicí sady na té nejvyšší úrovni po celou dobu jejího životního cyklu. Životnost nástroje lze správnou péčí prodloužit až na několik desítek let. Sada se během svého používání tzv. vyhrává. Zvláštní péči vyžadují především dřevěné části sady, ale opomenout nelze ani její kovové atributy.

Sada obalů na bicí

Obaly na bubny

Každý korpus by měl mít ideálně vlastní přepravní obal. Na výběr je řada pevných pouzder či měkkých obalů. Většinou jsou obaly vyrobeny přesně na míru velikosti bubnu. Obal mívá menší rezervu, vzhledem k tomu, že buben může mít větší ráfek než buben parametrově stejné velikosti jiného výrobce.

Údržba

V nabídce je velké množství čistících prostředků nejen na korpusy, ale i na činely. Tyto látky nejen zbaví materiál nežádoucích nečistot a prachu, ale také prodlužují životnost nástroje. Složením se jedná se o podobné přípravky, které používají kytaristé na své nástroje.

Údržba činelů by se měla provádět pravidelně. Vyčištěný činel nejen lépe vypadá, ale hlavně se zlepší jeho zvukové vlastnosti. Prach a nečistoty mohou zvuk činelu ovlivnit především jeho tlumením. Čištění doporučujeme s jistou mírou opatrnosti, abyste si činel nepoškodili. Vyplatí se zakoupit speciální přípravky, které jsou určené právě pro činely. Čištění kovového materiálu s nepravidelným povrchem je pak rázem snadnější. Nejvyšší účinnosti dosáhnete tahy prováděnými v kruzích. I ze starého zašlého činelu lze tímto úsilím vytvořit znovu krasavce.

Detail bicí sady Bicí sada s kobercem

Činely bývají často mechanicky namáhány v místě umístění na stojan. Vyplatí se proto využívat plastové vložky, aby se otvor zbytečně nepoškozoval. Činel usilovným hraním také může prasknout. Obvykle se tak stane v místech tepání a je to podélně ve směru kružnice. I takto poškozený činel se dá provizorně při troše šikovnosti opravit. V takovém případě se na krajích praskliny vyvrtají otvory, aby se prasklina dále nerozšiřovala a rýha se vybrousí. Jedná se ale opravdu o dočasné řešení, životnost činelu je nenávratně zkrácena. Pokud už je činel v neopravitelném stavu, je zapotřebí pořídit nový kus okamžitě.

Pedály jsou mechanickou částí bicí soupravy a vyžadují speciální péči. Jedná se o mechanický převod síly nohy na beater. Tento mechanismus je většinou zpřevodován pomocí řetízku. Vzhledem k tomu, že zde dochází ke kontaktu převodů a osiček, pravidelný servis je nutností. Kontaktní plochy, kde dochází ke tření, je dobré čas od času lehce namazat. Seřízení vzdálenosti beateru od blány bez došlapu je čistě individuální. Platí obecné pravidlo, že čím je beater dále, tím bývá větší razance při sešlápnutí.

Detail snare bubínku

Čas na výměnu blan nastává v okamžiku, kdy ztrácejí své požadované akustické vlastnosti. Typickým projevem je zhoršující se dozvuk a počínající zánik výškových frekvencí. Každý bubeník experimentuje s různými typy blan, a nakonec zakotví často na určité značce. Při návyku na specifický model blan už muzikant intuitivně pozná, kdy blána začne hluchnout. Další důvod k výměně blány může být prasknutí blány předchozí. Výměna blány není nic složitého a většina bubeníků ji zvládne vyměnit sama. Pokud tomu tak není, je dobré požádat o pomoc zkušenějšího kolegu.

Ladění je z větší části individuální. Existují speciální bubenické ladičky - ať už tlakové, tak i ty, které zaznamenají tón. Bubeníci s absolutním sluchem ladičku prakticky nepotřebují. Napnutí blan by mělo být rovnoměrné, což se nejlépe zjistí poklepáním v místech šroubů. Žádoucí je totožný zvuk u všech šroubů jednoho bubnu. Někdy ale může dojít ke zvuku, který tam nepatří, tak zaexperimentujte a jeden šroub malinko povolte. Pokud nežádoucí zvuky přetrvávají, na řadu přijde tlumení pomocí gelových tlumítek. Ladění by mělo probíhat stejně jako u kytaristů před každým hraním a zkouškou. Blány pracují, povolují se a napínají v závislostí na počasí a změnách teploty. Klička je základ, každý bubeník ji většinou nosí na klíčích.

Koberec

Koberec není jenom estetická složka zkušebny, ale jedná se o důležitou položku v bubenickém vybavení. Bubny přece nemohou stát jen tak na betonu nebo na niftekové desce. Zaprvé by docházelo k jejich nechtěnému posunu a za zadruhé by se ničily hroty, které jsou součástí stojánků korpusů (kopák, kotel). Činelové stojánky mají většinou na nohách plastové nebo gumové koncovky. Speciální bubenické koberce jsou nejen stylové, ale vynikají také vyšší odolností. Součástí takového koberce je často obal pro jeho snadnější přenos. Praktickou vychytávkou jsou značky na suchý zip, které se dají na koberec nalepit a díky nim rozmístíte bubny i hardware vždy na stejné místo. Jednou za čas se tepich vyplatí nechat vyčistit, aby se po jeho položení nevzedmula tuna prachu. Na akcích bývá většinou koberec na pódiu, ale přesto si raději pořiďte svůj, nikdy nevíte.

Přeprava

Skládání bubnů není jednoduché. Někdy si u dodávky připadáte jako při hře tetris. Pokud máte pevné futrály, tak se nemusíte bát, že by došlo při převozu k poškození obsahu. U měkkých pouzder to je podobné, jen by buben neměl být volně uložen někde v prostoru, ani by na něj neměl tlačit Marshall kolegy kytaristy.

Bicí většinou zabírají v dodávce značný prostor. Měly by být zajištěné tak, aby samovolně necestovaly po kufru. Jak bylo výše zmíněno, zásadní jsou kvalitní obaly. Pomocí nich zamezíte odření nebo jinému poškození nástroje. Pokud nechcete něco zapomenout, je dobré mít systém v tom, co vlastně používáte. Další casy a batohy jsou výhodou pro přepravu menších částí. Na hardware je vhodná speciální taška s kolečky. Činely se vyplatí přepravovat ve speciálním obalu nebo futrálu.

Další péče

Když dopravíme bubny domů, neměly by zůstat v obalech. Představte si, že hrajete venku, kde je večer relativně velká vlhkost. Zde mohou bubny samozřejmě lehce navlhnout a v obalu by se mohly následně zapařit. Ideální je vyndat je z obalů hned, jakmile to jde, a nechat proschnout. Přeci jen se jedná o dřevo a to pracuje. Může se stát, že máte bubny uložené ve sklepě, kde je chladno a převážíte je v létě, kdy je v autě teplo. V takovém případě se mohou orosit. Také v tomto případě je určitě po vyjmutí z dodávky vyndejte z obalů, aby proschnuly.

Závěr

Pokud jste konečně majitelem své vysněné bicí sady, dbejte na její bezpečný převoz a zacházejte s ní jako v bavlnce. Nevystavujte ji zbytečně extrémním podmínkám, pokud je to jen trochu možné. Používejte bubenickou kosmetiku a hadřík. Pravidelná péče se vyplatí v podobě delší životnosti sady a díky tomu budete mít možnost ji vyhrát tak, aby její zvuk splňoval všechny vaše požadavky.